Kuş Uçuşu dizisinde Herkesin Beğenisini Kazanan Birce Akalay Bu Kez Polis Rolüyle Kamera Karşısına Geçti

[ad_1]

TV dünyasının en iyi kadın oyuncuları arasında olan Birce Akalay, güçlü kadın karakteriyle tanınıyor.

Bu tavrından taviz vermeyen başarılı oyuncu, kısa süre içinde Netflix’in en çok konuşulan filmlerinden biri olan Kuş Uçuşu’ nun ardından kısa bir zaman içerisinde  aynı platformda vizyona girecek olan Mezarlık filminde yeniden güçlü bir kadın olarak performans sergileyecek. Birce Akalay yeni projesi Mezarlık filminde, bir kadının cinayetini çözmeye çalışan soğukkanlı bir polisi karakterini oynayacak.

Dizilerin hit oyuncular arasında olan Birce Akalay, son dönemlerde canlandırdığı güçlü kadın karakteriyle tanınıyor. Özellikle Siyah Beyaz Aşk ve Babil’de başarılı olan Birce Akalay, senaryo seçimine gösterdiği titizlik ile de tanınıyor.

37 yaşındaki oyuncu, Netflix’in dizisi Kuş Uçuşu’ yla hayranlarının karşısına çıktı. Ay Yapım’ın çektiği, yönetmenliğini Deniz Yorulmazer’in, senaryosunu Meriç Acemi’nin yazdığı Kuş Uçuşu, yayınlandığı dönemde Türkiye’nin en çok izlenen dizisi oldu. Kuş Uçuşu, Netflix’te dünya sıralamasında da 6. sırada yer aldı.
Kuş Uçuşu’ nda Birce Akalay çok gururlu, güçlü, zeki ve sevimli Lale Kıran karakteriyle tüm izleyicileri kendine çekmişti. Çok güçlü bir kişiliğe sahip olan Birce Akalay, yakında hayranlarıyla buluşmaya hazır olacak.

Bu kez hit oyuncu Mezarlık adlı filmde bir kadının cinayetini çözmeye çalışan soğukkanlı bir polisi canlandıracak. Uzun zaman önce tamamlanan Mezarlık filmi, 17 Haziran’da vizyona girecek.

ANS Production & Evrensel Film’in yapımcılığını üstlendiği Mezarlık aslında bir film dizisi. Kadın cinayetlerini gündeme getiren film dizisinde, özel suç birimlerinin başına atanan Başmüfettiş Önem Özülkü (Birce Akalay) ve Müfettiş Yardımcısı Serdar Ata (Olgun Toker), her filmde çeşitli cinayetleri araştırıyor. 

Birce Akalay Kimdir?

Birce Akalay 19 Haziran 1984 İstanbul doğumlu oyuncudur. Lise eğitimini Pera Sanat Lisesi tiyatro alanında bitirdi. Aynı sene içinde İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturi Bölümü’ndeki eğitimini tamamladı, Haliç Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. 2004 yılında Türkiye Güzellik Yarışması’nı üçüncü olarak bitirdikten sonra Avrupa Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti ve yarı finale yükseldi. 

Ayrıca 2004-2007 yılları arasında Piyon Ligi Özel ve Aşama 8 gibi program hazırlayıp sundu. 2007 yapımlı Kader dizisinde ana karakteri canlandırmıştır. Aynı zamanda “Asi ” dizisinde konuk oyuncu olarak oynamıştır. Ayrıca oyuncu 2008 yılında  Son Ders ve Ekim 2009’da vizyona giren Nefes filmlerinde performans sergilemiştir. 2009 yapımı Alayına İsyan dizisinde Sevtap rolünü oynayan Birce Akalay, Eylül 2009’da yayınlanan Seni Seviyorum filminde Emre Altuğ ile başrol oyuncu olarak oynamıştı. 2009 yılında ATV’nin dizilerinden biri olan Kış Masalı’nda Zişan olarak bilinen Birce Akalay dizisi Sinema Dünyası gösterisi devam etti.
1 Ağustos 2014 tarihinde Sarp Levendoğlu ile evlendi. İki yıllık evlilikten sonra ciddi geçimsizlikler nedeniyle 17 Ocak 2017’de boşandılar. 2015 yılında ATV’de yayınlanan Evli ve Öfkeli dizisinde dört ana rolden birini oynadı. 2016 yılında yayın hayatına başlayan Hayat Bazen Tatlıdır dizisinde Hayat karakterini canlandırmıştır ve Nisan 2017’de final yapmıştır.

Birce Akalay’ın Rol Aldığı Projeler

RTÜK sevişme sahnelerini görünce apar topar düğmeye bastı! İyilik geldiği gibi gidiyor! O sahne ipin ucunu kaçırdı

RTÜK sevişme sahnelerini görünce apar topar düğmeye bastı! İyilik geldiği gibi gidiyor! O sahne ipin ucunu kaçırdı

Ünlü oyuncunun rol aldığı projeler şunlardır; 
•    Hayat Bazen Tatlıdır (dizi)
•    Küçük Ağa (dizi)
•    Böyle Bitmesin (dizi)
•    Yer Gök Aşk (dizi)
•    Ben Onu Çok Sevdim (dizi)
•    Sizi Seviyorum (film) 
•    Nefes: Vatan Sağ olsun  (film) 
•    Kış Masalı (dizi)
•    Alayına İsyan (film)
•    Son Ders: Aşk ve Üniversite (film) 
•    Kader (dizi)
•    Asi (dizi)

[ad_2]

Kaynak