Yok artık demeyin, bu da oldu! Sen Çal Kapımı kitap, dvd, e-kitap derken bu kez tez konusu oldu!


Fox TV’de yaz dizisi olarak başlayan Sen Çal Kapımı, ilk bölümüyle 8 Temmuz 2020 tarihinde ekrana gelmişti. Başrollerinde Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in rol aldıkları dizinin, bu kadar büyük bir ses getireceğini o günlerde kimse tahmin etmiyordu!

Dizi çok sevilince sezonda da sürdü. Reytingleri düşük gelince hafta sonuna alında ve Cumartesi akşamları yayınlanmaya başlandı. Çok yüksek reytingler alamasa da sosyal medyada öylesine bir rüzgar estirdi ki kanal diziyi 8 Eylül 2021 tarihine kadar sürdürdü. İki yaz üstüste yayınlanan dizi, 52. bölümüyle final yaptı.

İşte asıl fırtına da bundan sonra kopmaya başladı! Zira dizinin yurt dışı satışları o kadar iyi gitti ki Türkiye’de sona eren Sen Çal Kapımı dizisi, dünyanın farklı ülkelerinde gündem olmaya başladı.

MF Yapım imzalı, dizinin yönetmenliğini 1. bölümü Ender Mıhlar ve Yusuf Pirhasan ve 2. bölümden itibaren de Altan Dönmez yapmaya başlamıştı. Senaryosunu Ayşe Üner Kutlu’nun yazdığı dizi, sosyal medyada öylesine bir fırtına estiriyor ki hala konuşulmaya devam ediliyor.

Özellikle Latin Amerika ülkelerinden son günlerde diziyle ilgili pek çok haber gelmekte. Kerem Bürsin’in iki kez gittiği İspanya’da adeta Hollywood yıldızları gibi karşılanması, uluslararası basında da haber olmuştu. Ayrıca Hande Erçel’in İtalya’ya yaptığı seyahatte de bir dizi iş görüşmeleri yaptığı gündeme geldi.

Sen Çal Kapımı dizisi ile ilgili yayınlar sonrasında ilginç bir başka gelişme ise İtalya’da yaşanmıştı. Dizinin karakterleri Serkan ve Eda’dan yola çıkalarak bir kitap yazılmıştı. Love Is In The Air ismini taşıyan kitap 18 Ocak’tan itibaren İtalya’da tüm kitabevlerinde satışa sunuldu.. Ayrıca e-kitap olarak da sunuldu. Bununla kalmadı bir de satış rekorları kıran kitabın DVD’si de yayınlandı ve mağaza vitrinlerinde baş köşede yer aldı.

Böylesi bir çılgınlıkla bir ilke imza atan Sen Çal Kapımı dizisinden gelen son haber ise yine çok şaşırtıcı oldu! Zira dizi, bu kez bir üniversitede tez konusu oldu!

HBO’da yayınlandıktan sonra Latin Amerika ülkelerindeki izleyenleri etkisi altına alan dizi, izlenme rekorları kırmaya devam ediyor. En dikkat çekici haberlerden bir başkası ise Brezilya’dan geldi. Kerem Bürsin’in hayranlarının oluşturduğu Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Sen Çal Kapımı’nın Brezilya’daki bir üniversitede tez konusu olduğu belirtilmekte.

Gazetecilik okuyan bir öğrencinin bitirme tezi olarak Türk dizilerinin ülkedeki başarısına dikkat çekilirken, Brezilya basınının Sen Çal Kapımı dizisine olan ilgisi de tezde yer aldı.

Kısa süre önce HBO’nun Güney Amerika’da yayın yapan platformu HBOMaxLa’da yayınlanmaya başlayan Sen Çal Kapımı dizisinden gelen müthiş izlenme rakamları şaşırtmaya. Yine Ekvador’da da en çok izlenen diziler arasında birinci sıraya yerleştiği belirtilmekte.

Sen Çal Kapımı HBOMaxLa platformunda çok büyük izlenme oranlarına ulaşmıştı. Dizi, tüm Latin Amerika ülkelerindeki Top 10 listesinde ikinci sırada yer alırken Şili, Uruguay ve Kolombiya’da birinci, Meksika ve Arjantin’de de üçüncü olmuştu.Kaynak