Camdaki Kız ve Yargı’dan sonra Üç Kız Kardeş yakıcı bir gerçeği ortaya koydu!


Kanal D ekranında izleyicilerle buluşan dizilerden Camdaki Kız, Yargı ve Üç Kız Kardeş son dönemin öne çıkan dram dizileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Pazar akşamları birinciliği eline geçiren Yargı, ayrıca AB ve ABC1 gruplarında da haftanın en çok izlenen dizisi olmayı da başarıyor.

Benzer reyting başarılarını Camdaki Kız ile Üç Kız Kardeş dizileri de sergiliyor… Öne çıkan bu 3 dizinin ortak bir noktası var. Üçünün de hikayesi özgün ve üçü de etkili senaryoları sayesinde bu kadar başarılı olabildi… Dizilerde daha önce oyuncu kadrosuna dikkat edilirdi. Yani ‘iyi bir oyuncu kadrosu varsa, izleyicilerin sevdiği star isimlere yer verilir ise mutlaka başarılı olunur’ diye bir düşünce hakimdi. Ancak o dönem artık geride kaldı.

Dijital platformların da yeni bir seçenek olarak ortaya çıkmasının ardından televizyon kanalları için izleyicileri cezbetmek ve kendisine çekmek hiç kolay değil. Peki Kanal D son dönemde bunu nasıl başardı? Sadakatsiz, BBC formatı Doctor Foster’dan uyarlandı ve çok iyi sonuçlar aldı. Arka Sokaklar özgün bir format ve 16 sezondur da başarıyla devam ediyor.

Ancak bu iki dizi dışında Kanal D’nin Camdaki Kız, Yargı ve Üç Kız Kardeş ile yaptığı büyük çıkışa da dikkat etmek lazım. Çünkü bu üç dizi de oyuncu kadroları ile değil, hikayeleri ile konuşuluyor. Oyuncuların rolleri ne kadar başarılı canlandırdıkları konusu sosyal medyada da etkileşimi artırıyor.

Ancak geçmiş yıllardaki “iyi kadro, yüksek reyting” denkleminin artık işlemediği de netleşti. Dizilerin yükselişi ve ayakta kalması için en önemli şey senaryo… Eğer hikaye güçlü değil ise o dizinin tutması zor…

Camdaki Kız dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanından uyarlandı… Yargı, Sema Ergenekon’un 2 yıllık bir senaryo çalışmasının bir ürünü… Üç Kız Kardeş ise İclal Aydın’ın çok satan romanından uyarlandı… Yani sonuç olarak hikaye bizden ve Anadolu topraklarının kokusunu taşıyor.

Böyle olunca da bu dizilerin izleyici sayısı bir anda milyonları buluyor. Tabii ki bu üç dizinin yurt dışında yarattığı müthiş etkiyi de görmek lazım. Sosyal medyadaki yorumlar Türkiye’nin kültürel gelişimini yansıtan üç Kanal D dizisine olan yabancı ilgisinin de çok yüksek boyutta olduğunu gösteriyor.

Özgün hikayeler, Anadolu’nun ruhunu yansıtan ve Türkiye toplumunun dönüşümünü sergileyen dizilerin yurt dışında da bu kadar çok ilgi çekmesi büyük bir gelişme. Kanal D’de bu tür yapımları seçerek, reytingler ile başarıdan payını alıyor.Kaynak