TRT1, Kara Tahta dizisinin kara lekeye dönüşmesine izin vermedi!


TelevizyonGazetesi.com / Analiz Özel – TRT1 ekranında Çarşamba akşamları yayınlanan Kara Tahta dizisinin 10. bölümde final yapacağı ile ilgili gelişmeler, kamu yayıncısı adına büyük bir tehlike işareti olarak algılandı. Çünkü TRT1 böyle bir şey yaparsa özel kanallardan bir farkı kalmayacaktı.

Oysa ki geçtiğimiz yıllarda yayınlanan örneğin; Dünya Hali, Tövbeler Olsun, Tek Yürek gibi diziler TRT1’in hedeflediği iyi reytinglere ulaşamamıştı. Ancak kamu yayıncısı olmanın sorumluluğunu taşıyan TRT1, bu dizilere kapısını kapatmamış ve makul bir süre ekranda kalmasına izin vermişti. Bu tür durumların üst üste yaşanması da sektörde hem yapımcı hem oyuncu hem de izleyici nazarında TRT1’i daha farklı bir yere koyma davranışı getirdi.

Herkes iyi biliyor ki, TRT1’de yayınlanan bir dizi makul bir süre devam edecektir. Elbette ki her dizi için çok uzun süre yayında kalması beklenmeyebilir ama hemen de ekran ömrüne son verilmez. İşte bu düşüncenin Kara Tahta dizisi ile değişmesi ve TRT1’in yıllar içinde oluşan bu imajına bir kara leke sürülmesi ihtimali belirmişti.

TRT1 cephesinden gelen yeni haberlere bakılır ise Kara Tahta dizisinin devam etmesi yönünde bir anlayış var. Miray Daner, Furkan Andıç ve Cengiz Bozkurt’un başrollerinde yer aldığı dizinin mevcut ortamda çok iyi reytingler alamasa bile TRT1’in yıllardır kurduğu bu güçlü imaja zarar verecek şekilde bitirilmesi yanlış bir adım olacaktı.

Anlaşılan bu adımdan şimdilik vazgeçilmiş ve en azından yaz döneminde dizinin devam etmesi yönünde bir düşünce var. Kara Tahta dizisi için de bu süreçte yeniden izleyicinin ilgisini üzerine çekme fırsatı çıkmış olacak.

Kara Tahta dizisinin ekran ömrüne devam etmesi durumu, bir dizinin yayında kalıp kalmamasından daha çok, TRT1’in yıllardır oluşturduğu imajın yerle bir olması noktasında büyük anlam taşıyor.Kaynak