Önce Kuruluş Osman kaybetti, sonra da Gönül Dağı! En iyi dizilerde büyük şok!


Havaların ısınmaya başladığı dönemlerde ve Ramazan aylarında dizilerin reytinglerinde yaşanan düşüşler bir kez daha tekrarlanıyor. Bu sezonun en başarılı iki yapımı olarak öne çıkan Kuruluş Osman ve Gönül Dağı’nın çift haneli reytingler almasına alışkın olan izleyiciler ise son haftalarda fazlasıyla şaşırıyor.

Çarşamba akşamları atv ekranında yayınlanan Kuruluş Osman dizisi 3 haftadır düşen reytingleri ile şaşırtıyor. Ramazan ayının etkisi olarak değerlendirilen bu düşüş Gönül Dağı dizisini de kötü etkiledi… Sezonun en iyisi olarak ortaya çıkan iki dizi de çift haneli reytinglere artık veda etti.

Bu sezon 13 reytinge kadar çıkan Kuruluş Osman ile 12 reytingi gören Gönül Dağı dizileri yayınlandıkları günlerin birincisi konumunda. Çarşamba akşamları Kuruluş Osman için atv ekranının karşısına geçenler, Cumartesi akşamları ise Gönül Dağı dizisi için TRT1’i tercih ediyor.

Bu iki dizinin şimdiye kadar çift haneli reytinglerle birincilikler aldığı dönemin artık geride kaldığını gözlemliyoruz. Kuruluş Osman’ın reyting düşüşünün ardından Gönül Dağı dizisi de geçen hafta sadece tek bir kategoride 10’lu rakamları görmüştü.

Dizinin 16 Nisan’da yayınlanan 60. bölümünde ise hiçbir kategoride çift haneli reytingler gerçekleşmedi. Gönül Dağı yine birinci ve yine sezonun en başarılı iki dizisinden birisi ama artık çift haneli reytingleri elde etmek de bir hayli zorlaştı.

Ramazan ayının dışında, havaların ısınması ile birlikte izleyici kaybının tüm dizileri daha da çok etkilemesi bekleniyor. Bu durum kritik oranlardaki bazı dizilerin final yapmasına neden olabilecek bir gelişme olduğu için de Mayıs ayı çok kritik bir süreç yaşanacağı tahmin ediliyor.

Dizilerin finallerinin yaşanacağı Mayıs ve Haziran ayları aynı zamanda televizyon kanallarının bir sonraki sezon için karar aldıkları bir dönem ve izleyici kaybı, bazı beklenmedik dizilerin de final yapması ile sonuçlanabilir.Kaynak