Kızılcık Şerbeti dizisi ilk başladığı hedeften saptı, reyting için her yol mübah durumuna geçti!


Cuma akşamları Show TV ekranında yayınlanmakta olan Kızılcık Şerbeti dizisinde dini hassasiyet üzerinden başlayan hikaye, aile içi ilişkiler ve bunların sonuçları üzerine yoğunlaşmaya başladı. Dizinin hikayesi ilk başladığında izleyiciler, seküler bir ailede yetişen genç bir kadının, muhafazakar bir aile içinde nasıl kendisini ifade edeceğini merak etmişti.

Kızılcık Şerbeti dizisi başlarken hem yapımcı hem de oyuncular, toplumda örneği çok fazla olan farklı kültürlerdeki insanların yaşamına yönelik bir hikaye olacağını ve farkındalık oluşturacağını, toplumsal bütünleşme sağlayacağını ifade etmişlerdi. Yani naif ve hassasiyetleri koruyan bir dizi olarak akıllara yerleşmişti.

Ancak Kızılcık Şerbeti dizisinin ilk 16 bölümlük performansına bakılınca, senaristlerin konuyu ilişkiler üzerine çevirmesi sonrasında; seküler veya muhafazakar olsun aileler arasındaki ilişkilerin ne kadar çarpık hala gelebileceğini kanıtlama yarışı başladı.

Doğa karakterinin eşinin aile içinde gördüğü baskı ve kendilerine benzemesi yönünde yapılanlar dikkat çekmişti. Doğa ve Fatih karakterlerinin inişli çıkışlı ilişkisi, “Bunlar mı birbirini severek evlendiler” şeklinde tepkilere de neden olmuştu.

Kıvılcım ile Ömer arasında başlayan naif ilişki, mutlu bir birlikteliğe doğru gidecek iken, araya giden eski eşler meselesi ile senaristler reyting için adeta ellerini ovuşturuyordu.

Önce Ömer’in boşanamadığı eşi çıktı ve Kıvılcım’a tokat atmaya kadar gitti.

Şimdi de Kıvılcım’ın eski eşi çıktı ve Ömer ile kavgaya kadar konu getirildi.

Pembe karakterinin kocasını Alev’den kıskanması ile başlayan süreç, Abdullah’ın Alev’e göz koymasına doğru kayabilir. Zira 17. yeni bölüm fragmanında Abdullah ile Alev arasındaki konuşma onların da bir yasak ilişki yaşama ihtimalini ortaya koyuyor.

Peki ya Nursema’ya ne demeli. Ceren Yalazoğlu’nun başarıyla canlandırdığı karakter, sevdiği Umut ile evlenme hayali kurarken, ailesinin ona biçtiği geleceği kabullenmek durumunda kalacak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak Kızılcık Şerbeti dizisinde reyting işin içine girince her şey değişti. Senaristler ilişkiler üzerinden çarpıklık ve çatışma hallerinin iyi sonuçlar getirdiğini görmüş olmalı ki, dizi ilk başladığı toplumsal farkındalık noktasından koptu ve çarpık ilişkiler ile reyting alma moduna geçiş yaptı.Kaynak