Bir türlü tutturamayan Hakim’de sorunun kaynağı senaristler mi?

[ad_1]

ABD’de büyük ses getiren Your Honor dizisinin Türkiye uyarlaması Hakim, güçlü kadrosu ve çarpıcı hikayesine rağmen reytinglerde çok başarısız oldu. İzleyiciler, özellikle orijinalini izleyenler Hakim’in bu kadar kötü reyting almasının sebebini açıklıyor.

Hakim dizisi yaklaşık beş hafta önce ekrana gelmeye başladı. Erdal Beşikçioğlu, Uğur Yücel, Ebru Özkan, Yurdaer Okur, Hasibe Eren gibi çok iddialı isimlerden oluşan dev kadro büyük heyecan yaratmıştı. Dizinin ABD’de yayınlanan orijinali olan Your Honor’un hikayesi ise izleyiciyi bir tokat gibi çarpıyordu. Dolayısıyla bu dizinin tutmaması için hiçbir sebep yoktu.

Ancak olmadı… Hakim daha ilk bölümüyle reytinglerde çok kötü bir başlangıç yaptı. İlerleyen bölümlerde de hiçbir gelişim gösteremedi. Arada yapılan yönetmen değişikliği bile işe yaramadı. Dolayısıyla bunca iddiaya rağmen Hakim’den umutlar kesildi.

Dizinin başarısızlığının sebebi, özellikle orijinalini izleyenlere göre, hikayenin çok yavaş akması. Your Honor’da hikaye çok hızlı ilerliyor ve izleyicinin sıkılmasına, örgüden uzaklaşmasına kesinlikle izin verilmiyor. Ancak Türk versiyonunda ise durum tam tersi.

Hakim’de hikaye gittikçe uzuyor, uzadıkça da izleyicinin içini bayıyor. Bunun ilk sebebi Türk dizilerinin bir bölümünün 2.5 saat, yani bir film kadar sürmesi. İkincisi de Your Honor’un 10 bölümle sınırlı kalmadı. Ve elbette her bir bölümünün yaklaşık 45-50 dakika sürmesi. Dolayısıyla hem Türk versiyonundaki uzun bölümler hem de orijinal hikayenin kısıtlı olması sebebiyle Hakim dizisinin senaristleri bu işin altından kalkamadı ve son derece etkileyici hikayeyi sıkıcı hale getirdi.

Başrolünde ünlü ABD’li oyuncu Bryan Cranston’ın yer aldığı Your Honor dizisi aslında bir mini dizi olarak planlanmıştı. Ancak dizi çok tutunca ikinci sezon için de anlaşma yapıldı ve hikaye yenilenerek ucu açık hale getirildi. Your Honor dizisinin ikinci sezonunun ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor.

[ad_2]

Kaynak