Barbaroslar dizisinin başında finale bile neden olabilecek bir dert var!

[ad_1]

TRT1 ekranlarında yayınlanan Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisi perşembe akşamları izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Dizinin ilk sezonunun sonuna çok yaklaşıldı… Hikaye olarak beklenenden daha düşük tempoda başlasa da sonradan toparlayan Barbaroslar dizisi geniş bir izleyici kitlesinin dikkatini çekmeyi de başardı.

Engin Altan Düzyatan ve Ulaş Tuna Astepe’nin başrolünde yer aldığı dizinin kadrosunda dikkat çeken isimler de bulunuyor. Pelin Akil, Emir Benderlioğlu, Yetkin Dikinciler, İsmail Filiz, Devrim Evin gibi önemli oyuncuların verdiği katkı ile yoluna devam eden dizinin şimdiye kadar 28 bölümü yayınlandı.

Bu kadar önemli ve tarihi bir proje olması nedeniyle de Barbaroslar için yapımcı ES Film hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Yüksek bütçesi ile bilinen, TRT1’in de en prestijli ve önem verdiği dizilerin başında gelen Barbaroslar için büyük bir tehlike belirdi.

Bu tehlikenin adı da düşmeye devam eden izleyici desteği olarak ifade edilebilir… 28 bölümü geride kalan dizinin 21 Nisan Perşembe akşamı yayınlanan son bölümünün reytinglerini gören gözlerine inanamıyor.

Ortalama reytinglere gerileyen hem maliyeti yüksek hem de TRT1 için prestij projesi olan Barbaroslar, tahmin edilenin çok altında performans ortaya koydu. Ramazan ayı nedeniyle birçok dizi izleyici ilgisinin azalmasının olumsuz etkisini hissediyor. Ancak Barbaroslar dizisi bunu daha derinden hissetmeye başladı.

Tüm kişiler kategorisinde yedincilik elde eden, AB ve ABC1’de ise altıncı sırada bulunan dizinin reytingleri artık kabul edilebilir sınırın altına doğru gelmeye başladı. İlk kez bu kadar düşük gelen reytingler bir başka tehlike ile birleşince ikinci sezonu da sıkıntıya sokabilir.

Pelin Akli dizinin 30. bölümünde ayrılacak. Ardından ise başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan sezon sonunda diziye veda edecek. Bu gelişmelerle birlikte şayet çok iyi bir ikinci sezon planlaması yapılmaz ve dizi yeniden ayağa kaldırılmaz ise işler zor gözüküyor.

Birçok dizi hayranı ikinci sezonda devam etmesini çok arzu ettiği Barbaroslar dizisi, düşük reytinler ve yüksek maliyetler arasına sıkışabilir. TRT1, elbette ki diziden kolay kolay vazgeçmeyecektir ama bunun için de izleyicilerin ekran başına geçip, diziye değer vermesi de şart.

[ad_2]

Kaynak