Son zamanlarda internet dizi platformları büyük bir yükselişte. Bizde sizler için son zamanların en popüler 10 bilimkurgu dizisini listeledik.

1. The Rain

The Rain

Listemize The Rain ile başlıyoruz. The Rain Netflix'in 2018 yılında çıkardığı, 3. sezonun 6 Ağustos tarihinde yayınlayacak olduğu kıyamet sonrası bilim-kurgu dizisidir.

Dizinin baş rollerini paylaştığı Simone Andersen (Alba August) ve Rasmus Andersen(Lucas Lynggaard Tønnesen) adlı iki kardeşin, acımasız bir virüs nedeni ile  İskandinavya nüfusunu kırıp geçmesinden altı yıl sonra, akıllarındaki sorulara cevap bulmak için felaketten kurtulan diğer gençler ile yollara düşüp kötü bir maceraya atılırlar.

Simone ve Rasmusun babasına ne olduğunu, neden 6 yıl boyunca bir sığınakta saklanmaları gerektiğini ve yanlarına katılan diğer gençler ile beraber hiç istemedikleri zorlu bir maceraya atılırlar. Herkesin heyecanla beklediği The Rain 3.sezonu ile daha izleyicisine ulaşmadan hitap ettiği kitlesine büyük bir heyecan ve beklenti sunmuş durumda.

2. Snowpiecer

Snowpiecer

Dünya buzlarla kaplanınca, insanlar çözüm olarak sürekli hareket eden ve dünyayı durmadan turlayan bir tren inşa ederler. Evet bahsettiğimiz dizi bu yıl Netflix platformunda yayınlanmaya başlayan 2013 yılında filmi sinemalarda gösterilen Snowpiercer dizisinin ta kendisi.

Dizi kıyamet sonrası bilim-kurgu olarak,  bizlerle 17 Mayıs 2020 yılında buluştu. Genel konusu trende bulunan zengin ve fakir ayrımını ve iki farklı grubun birbiri içinde ki çatışması sonucu ortaya çıkan kaosu anlatıyor. 7 bölümlük dizi kıyamet sonrası bilim-kurgu izlemeyi seven insanlar için gerçekten iyi bir yapıt. Yeni sezonun gelip gelmeyeceği ise belli değil, bana soracak olursanız tadında bırakmaları en iyisi olabilir.

3. 12 Monkeys

12 Monkeys

Listemizde Terry Gilliam’ın 1995 yapımı kült filminden uyarlanma olan dizi yayın tarihi ise 2015 olan 12 Monkeys, bizlere geleceğin bir armağan değil de ıstırap verici bir deneyim olacağını anlatan 2018 yılında final vermiş 4 sezonluk bir dizidir. 

Dizi genel içeriğiyle zamanda yolcuğun mümkün olduğunu, ancak bunun hiç de iyi bir şey olmadığını, zaman da kırılma olaylarını, yanlışlıkla ya da bilerek yapılan bir şeyin geçmişi ve geleceği ne denli derinden etkileyeceğini anlatan bir bilim-kurgu ve gerilim dizidir. Dizi genel olarak iç karartıcı ve gergin bir atmosfere sahip, buna rağmen gerçekte kaliteli ve izlemeye değeceğini düşündüğüm bir yapım.

4. Altered Carbon

Altered Carbon

Sırada ise Richard K. Morgan'ın 2002 yılında çıkarmış olduğu Değiştirilmiş Karbon isimli romanına dayanan, 2018 yılında Netflix tarafından çıkarılan ve 2. sezonu yayınlanan Altered Carbon bir Amerikan Cyberpunk bilim-kurgu dizisidir.

 Altered Carbon dizisi gelecekte geçen, insanların kendi bedenleri ölse dahi zihinlerini başka bir bedene aktarabilecek kadar gelişmiş bir teknoloji dünyasında geçiyor. Başrol oyuncumuzolan Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman) zihin hapisi esnasında, 250 yılın ardından bir milyarderin kendi cinayetini çözmesi için başrol oyuncumuzu zihin hapsinden uyandırılıp, zihni yeni bir bedene aktarılıyor. Olaylar buradan sonra başlayıp, içinde aşk, cinayet ve ihanetlerle dolu karmakarışık bir dizi olayların birbiri ardına yaşanmasını konu alıyor.

5. Doctor Who

Doctor Who

Listemizin 6. sırasında bu 10 dizi arasında yer almış en uzun sezon ve bölüm sayısına sahip bilim-kurgu severlerin adını kesinlikle duymuş olduğu 1963-1989 yılları arasında televizyonda yayınlanıp kalktıkdan sonra, 2005 senesinde tekrardan ekranlara geri gelen ve 2020 yılının ilk çeyreğinde izleyicisine veda ederek final yapan o efsanevi yapıt DoctorWho dizisinden başka bir dizi değil.

Benim de severek izlediğim 57 yaşında ki Doctor Who dizisi bir telefon kulübesini uzay gemisi olarak kullanan, insana benzeyen ve sürekli reenkarnasyon sonucu yeni bedene sahip olan, ölümsüz zaman lordu ve ona yardım eden yardımcı karakter ile, zamanın sırrını çözmeye ve başlarına gelen tuhaf olayları açıklığa kavuşturmaya çalışıyolar. Dizi her ne kadar uzun olsa da, başladıktan sonra bırakmak istemeyeceğiniz türden bir yapım. Zaten sizlere tavsiyem 2005 yılı sonrasında çıkan bölümleri izlemeniz, 1963-1989 yılları arasında yayınlanan bölümleri internette bulmak zor. Bölümlerde ki konular veya görüntü kalitesi o zamanın teknolojisi ve hayal gücünün sınırlı olmasından dolayı pek de izlenecek türden değil, yine de izlenmesi gereken önemli bölümler mevcut. 

6. The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

Sıra listemizin en korkun olabilecek dizisi olan, Shirley Jackson'ın 1959 tarihli romanına dayanan, Netflix yapımı olan The Haunting of Hill House dizisi. Dizi şuan için tek sezon yayınlanmakla beraber 2. sezon onayıda alındı, ancak ne zaman yayınlanacağı yıl olarak 2020 yılı belirlense de çıkacağı ay tam olarak belirlenmedi.     

Perili bir evde çocukluklarını yaşamış 5 kardeşin, daha sonradan yolları ayrılıyor. Bir trajedi yaşanmasının ardından, aile bireylerinin tekrar bir araya gelerek olayın sır perdesini aralamaya çalışıyorlar. Tabi ki bu onlar için pek de iyi olmayacak gibi. Dizi sürekli zaman atlaması yaparak hangi, olayın ne zaman yaşandığı hakkında biz izleyicilerin kafasının karışmasına sebebiyet versede, dizinin sürükleyiciği ve bizlere yaşattığı gerilim bu olaya pek de takılmamızı sağlıyor. Ana teması korku olan The Haunting of Hill House hikayesi bakımından bilim-kurgu kategorisine de giriyor.

7. Stranger Things

Stranger Things

Listemizin 6. sırasında yine Netflix'in 2016 yılında çıkarmış olduğu ABD yapımı bilim-kurgu ve korku temasını barından Stranger Things dizisi yer almakta. Dizi geçtiğimiz yıl 3. sezonunu yayınlarken, 4.sezon için ise 30 Eylül 2020 tarihini verdi.

Dizi küçük çocuklardan oluşan bir arkadaş grubundan birisinin kaybolması ve doğa üstü güçleri olan bir kız çocuğunun ortaya çıkması ile başlıyor. Karanlık dünya ve bizim dünyamız arasında ki kafa karıştıcı bağlantının gizemini çözmeye çalışan çocuklar, başlarını sürekli belaya sokuyorlar. Dizide gizli deneyler, korkutucu doğaüstü güçler ve karanlık görünmeyen yüzü gibi konular yer alıyor. Bilim-kurgu hayranlarının izlemesi gereken bir dizi. Şu yanılgıya kapılmayın, başrolundeki oyuncuların yaşlarının küçük olması, dizinin çocuk dizisi olduğu anlamına gelmiyor. Kesinlikle yetişkinleri içeren, tüyler ürpertici konuları ele alan bir bilim-kurgu ve korku dizidir.

8. Black Mirror

Black Mirror

Listemizin en tuhaf diyebileceğimiz  bilim-kurgu dizisi sanırım Black Mirror. Bunun nedeni ise belli başlı konusu olmayan, ancak konu bütünlüğü olarak insanoğlunun ellerindeki teknolojiyi geliştirdikçe, farkına varmadan ortaya çıkardıkları karanlık tarafını biz izleyicilere kara mizah olacak şekilde önümüze sunmasıdır.

Bu dizi hakkında konuşulacak bir sürü konu olmasına rağmen, hiçbir şey anlatamıyoruz. Ana konusu belli olmasına rağmen, her bölüm de farklı oyuncular, farklı mekan ve farklı bir hikaye ile bizlere gerçekleri yüzümüze vurarak kara mizah yapan, ilk sezonu 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan 7. sezonun ise dizinin yapımcısı olan Charlie Brooker'ın yaptığı açıklama ile "İnsanlar şuan yeni sezonu kaldıramaz" cümlesini kurarak, ne zaman yayınlanacağı hakkında biz izleyicilere belli bir tarih vermemekle beraber 7. sezonun yolda olduğunun açıklamasını yapıyor.

9. Dark

Dark

Sırada son zamanların oldukça popüler bir dizi olan, insanların kafasının karışmasına sebebiyet veren, izleyenin diziyi anlamadığı için tekrardan izlemesini gerektirecek olan, her sezonun sonunda insanları büyük bir bilinmezlik içine sokan, Alman yapımı Netflix dizisi olan, 2017 yılında yayınlanmaya başlayan ve 27 Haziran 2020 tarihinde final sezonu ile izleyicilerine veda eden, veda ederken de insanların sorularına cevap vermeden biten 3 sezonluk Dark dizisinden başka bir dizi değil.

Dizi genel itibarı ile zamanda kırılmanın neden olduğu bir sebepten, ötürü sürekli tekrarlanan olaylar örgüsünü çözmeye çalışan Jonas Kahnwald (Louis Hofmann) adlı başrol oyuncumuzun başından geçen bir takım talihsiz olayları ve bu olayların perde arkasını öğrenmek istemesi ile başlıyor. Dizi hakkında en ufak bir detay vermek spolier vermek ile aynı ölçüye sahipken, yediğiniz spolier'dan hiç bir şey anlamama ihtimaliniz de var.

10. Chernobyl

Chernobyl

Listemizin başında ki dizimiz ise gerçek yaşanmış bir olayı anlatan, tek sezonluk belgesel-bilim kurgu konularını barındıran Chernobyl dizisi. 26 Nisan 1986 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde gerçekleşen nükleer felaketi konu alan Chernobyl dizisi, geçtiğimiz yılda HBO ve İngiliz televizyon kanalı olan Sky'ın ortak çalışmasıdır. Konusu ise Çernobil felaketi olarak adlandırılan olayın sır perdesini aralayarak, Avrupayı büyük bir felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır. İzleyiciler tarafından oldukça beğenilen Chernobyl dizisi, sır perdesinin arkasında ki gerçekleri anlatmasında ötürü bazı ülkelerin tepkisini çekmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları